www.akvarij.com -> MENTORSTVO DIPLOMSKE NALOGE O VRTNEM RIBNIKU.
aqua-ro-design
Domov O podjetju Naše delo Ponudba Galerija slik Nasveti
Aktualne novice Aktualne cene Akvarij.com na Facebook-u
www.akvarij.comwww.akvarij.com www.akvarij.com www.akvarij.com www.akvarij.com
 
ISKANJE PO PORTALU
VREME PO SLOVENIJI
PREDSTAVITEV TUJI JEZIKI
   
NAGRADNI IZBOR
PRIJAVNICA za CRAZY PICTURE 2018
ANKETA
Zanimam se za:








predhodne ankete
 
eNoviceENOVICE - želim se prijaviti na prejemanje novic spletne strani akvarij.com

 

MENTORSTVO DIPLOMSKE NALOGE O VRTNEM RIBNIKU.

%%%fbLikeLink%%%
VPRAŠANJE št.91:
Prosila bi vas za pomoč, če bi mi bili pripravljeni pomagati s podatki o izdelavi kakršnegakoli vodnega motiva v vrtu. Prav bi mi prišli podatki kot na primer: čas izdelave načrta, izračun porabe materia za izgradnjo npr. ribnika, stroški izkopa/nasipa, izbor najbolj pogosto uporabljenih vrst vodnih in obvodnih rastlin, mogoče kaka slika pred - med in po izdelavi vodnega motiva,.....
Mentor mora imeti najmanj VI. stopnjo izobrazbe, študentu mora nuditi strokovno vodstvo in svetovanje pri izdelavi diplomskega dela, omogoči mu dostop do podatkov in strokovne literature. Mentor s podpisom v vseh izvodih (3) diplomskega dela jamči, da ga je pregledal in je izdelano strokovno po predlaganih tezah. Pred zagovorom študenta diplomske naloge šoli posreduje utemeljeno opisno oceno diplomskega dela na obrazcu Mnenje o diplomskem delu. Zunanji mentor naj bi bil prisoten pri zagovoru dipl. dela.

Izdelane imam tri seminarske naloge na temo vodnih vrtov in bi se jih dalo uporabiti v diplomski, tako,da verjetno ne bi bilo potrebno preveč dela za sestavo le-te. Mogoče bi se dodali kaki konkretni izračuni in načrti ter še kako malenkost.
Če ste še vedno zainteresirani bom vesela vašega odgovora.


VPRAŠANJE / ODGOVOR:
Za izdelavo diplomske naloge bi potrebovala:
- načrt ali skico ribnika (uporabila bi slike z vaše spletne strani - izdelava ribnika od začetka do konca)

Po SLO zakonu je preslikava in kopiranje strokovnih tem in slik iz spletnega portala brez vednosti lastnika in njihova uporaba v javne potrebe kazniva.
Z ozirom, da boš uporabila slike in tekst za diplomsko nalogo, ti v te namene uradno dovolim kopiranje in uporabo podatkov z moje strani.

- lega in kraj postavitve ribnika
KJE JE IDEALNO MESTO ZA IZGRADNJO RIBNIKA?
Ribnik ne smemo postaviti na zelo sončno in zelo senčno stran. Preveč sonca prinese v ribnik veliko alg, preveč senčna stran pa na uspevanje vodnih rastlin (predvsem cvetočih). Ribnik naj bo nekje v bližini terase, balkona, vrtne ute, skratka tam kjer bo služil svojemu namenu, kjer bomo lahko ob čevapčičih in pijači uživali v vodnih efektih. Če že mora biti na soncu, lahko preveliko dozo sonca rešimo z primerno zasaditvijo obvodnih grmovnic in dreves. Pri tem pa ne smemo pretiravati, da ne bo jeseni ribnik prekrit z listjem, pa tudi iglice so zelo moteče za delovanje črpalk. Za vse vraževerne pa naj bo ribnik tako postavljen, da bo vodni slap ali potok tekel k hiši, saj to baje prinaša srečo k hiši.

- približno število ur za izdelavo ribnika
Ribnik recimo vidne velikosti 3*5m in z globino 1m je končan v enem dnevu.
Delo izvajata dva izvajalca (skupaj ca 28h) in zajema izkop, polaganje folije, zagon vse potrebne tehnike, izvedbo vseh vodnih in estetskih efektov ter obloga zunanjega roba ribnika z kamenjem ali skalami, seveda z predpostavko, da izkop ne predstavlja velikih težav in da tudi nalivanje vode ni preveč zamudno ter da imamo ob ribniku kamne ali skale.

- material, ki se potrebuje za izdelavo ribnika
PODROBNEJŠI OPIS OSNOVNIH ELEMENTOV RIBNIKA
-TRINIVOJSKI IZKOP pomeni, da pri izkopu ribnika naredimo dve stopnički. Prvo na globini od 10 do 30 cm, ki je navadno široka 50 cm, drugo na globini 60cm iste širine in tretji nivo je končna globina ribnika, ki je med 90 do 120 cm.
Tak izkop se izvaja zaradi: (načrt izkopa si lahko ogledate tukaj)
- večje varnosti, saj obstaja manjša možnost sesutja zemlje
- lažjih posegov v ribnik
- tega, ker rastline rastejo na različnih globinah
- tega, ker lahko lažje skrijemo folijo
-PODLOGA ALI FILC je iz takega materiala, da oblaži največje obremenitve ter s tem razbremeni folijo. Podlogo položimo v izkopano jamo pred folijo. Na mestih, kjer pričakujemo večje obremenitve, lahko položimo dve plasti.
-FOLIJA je različnih debelin in sicer 0,5mm; 0,8mm; 1mm; 1,2mm. Kakšno debelino folije bomo potrebovali, je odvisno od velikosti ribnika in predvsem od njegove globine, saj z globino narašča pritisk na folijo in s tem možnost preluknanja folije.
-GLAVNA ČRPALKA se potopi v vodo v tistem delu ribnika, kjer ustvari pri delovanju črpalke določen vodokrog in s tem, ko črpa vodo do filtra, zajema čim večje gibanje in kroženje vode v ribniku. Moč črpalke je odvisen od velikosti ribnika, zmožnosti pretoka uv-žarnice in velikosti filtra.
-CEV naj bo temnejše barve in izdelana iz takšnih materialov, da se ne prelomi ob najmanjšem uporu. Ta podatek je še zlasti pomemben za vroče poletne in mrzle zimske mesece. Premer cevi je odvisen od ostalih naprav. Cev navadno skrijemo pod kamenje na prvi stopnički.
-UV-ŽARNICA je vse bolj stalen element ribniških osnov. Namen uv-žarnice je uničevanje mikroorganizmov in bakterij, iz katerih bi se naj razvile alge ter vzpostavljanje biološkega ravnovesja. Res, da uv-žarnica ne bo popolnoma odstranila alg, jih pa bo vsekakor mnogo manj, kot pa v ribniku, kjer v sistem nimamo vključene uv-žarnice. Pri uv-žarnici je pomembno povedati tudi to, da uv-žarnica ne uničuje alge, ampak ustvarja pogoje, v katerih alge ne rastejo.
Sistem deluje sila preprosto, saj potuje voda na eni strani v stekleno ohišje, ki je osvetljeno z uv-žarnico. Voda se osvetli, bakterije odmrejo in na drugi strani potuje voda iz ohišja. Zelo pomembna stvar je, da, ko je prižgana uv-žarnica, mora voda venomer teči skozi stekleno ohišje, saj v nasprotnem primeru ohišje in žarnica zaradi pregretja počita.
-FILTRIRNI SOD je različnih dimenzij, oblik in velikosti. Vsi pa imajo skupno notranjost - filtrirni material in skupni namen- čiščenja vode.
Obstajajo notranji potopni in zunanji filtri. Vsak ima svoje prednosti in slabosti. Za potopni filter potrebujemo močnejšo črpalko, manj čisti, pa še vzdrževanje je zelo zapleteno, saj moramo stopiti v vodo , če ga hočemo očistiti. Ima pa prednost, da je zelo malo viden. Pri zunanjih filtrih je pa edina slaba lastnost njihova vidnost, saj voda z zgornje strani teče v filter in filtrirni material in s spodnje strani iz filtra, zato mora biti filter venomer nad vodno gladino in ga ne smemo vkopati. A ker ga lahko skrijemo s kamni, kakšno korenino, grmi,… in ker ima vse ostale lastnosti mnogo boljše (predvsem čiščenje je zelo enostavno), dajem prednost zunanjemu filtru pred potopnim.
-FILTRIRNI MATERIALI naj bodo sestavljeni tako, da bodo čistili biološko in mehansko, pri čemer ne svetujemo preveč finih materialov, saj čez čas nastane v ribniku precej mulja.
In ker moramo uporabiti tudi biološke filtrirne materiale, mora zato tudi črpalka non-stop delovati.
Z izklapljanjem črpalke uničimo bakterije in s tem porušimo sistem. Filtrirne materiale čez čas samo delno spiramo in so večni materiali. Sredstvi, ki pa jih moramo menjevati in sta lahko sestavni del filtra pa sta:
- šota, ki se uporablja za kisanje vode in deluje 6 tednov (funkcija sproščanja po 6 tednih preneha in je v filtru brez pomena)
- oglje, ki kemično čisti vodo, pa deluje 3 tedne (funkcija kemičnega čiščenja po 3 tednih preneha in je v filtru brez pomena, dokler ne preskoči ph vode iz bazičnega v kislo stanje ali obratno. V tem primeru pa začne vse slabe stvari, ki jih je absorbiral nase, vračati nazaj v vodo) .
-DODATNE ČRPALKE so podobne glavni črpalki, le da so ponavadi močnejše in se uporabljajo za dosego raličnih vodnih efektov (slap, potok, vodomet,...)
-VODNE LUČKE se uporabljajo za dosego različnih vodnih efektov in so različnih izvedb in različnih moči (10,20,35,50W)
-OBLOGA ZUNANJE STOPNIČKE Z KAMNI se izvaja zaradi 3 vzrokov:
- estetskega vidika, saj s kamni skrijemo plastičen izgled folije
- zaščite folije pred uv žarki
- pritrjevanja folije s kamni ob stene ribnika
Kamni, ki jih uporabimo za oblaganje folije in koliko stopničk obložimo, je stvar vsakega posameznika. Naš nasvet je, da obložimo ribnik s takšnimi kamni, ki so čim bolj naravnega izgleda in različnih velikosti (od velikih skal, do drobnega peska granulacije od 0 do 4 mm), saj tudi narava ni samo izbor enega kamna.

- ponudbo za izdelavo ribnika s folijo in betoniranega ribnika približno enake velikosti, da bi lahko naredila primerjavo
Ribnikov z betonsko izvedbo ne izvajam, zato ti tudi primerjave ne morem narediti.
Zidan ribnik odsvetujem, saj sem do zdaj sodeloval pri par projektih, kjer so mene naknadno vključili v izvedbo ali popravek zidanega ribnika in sem mnenja, da je z takšno izvedbo skoraj več težav, kot pa koristi.

Sam sicer ne poznam nikogar v SLO, ki bi izvedbo ribnika izvajal na podoben način, a vprašljivo v današnjem času verjetno ni samo tesnilnost podobnega projekta, kot bolj biološko ravnovesje, ki ga v zidanem ribniku zelo težko ustvarimo.

Zanima me še kako je z izdelavo vnaprej pripravljenega ribnika (pvc) v primerjavi z ribnikom s folijo?
Ali so stroški večji/manjši v primerjavi z izdelavo ribnika s folijo?

Razmerje montaže fiksnih PVC ali PES ribnikov, oziroma imenovanih kalupov in montaža ribnikov s folijo je pribl. 2:98.
Verjetno ta podatek zelo nazorno pove koliko se montira fiksnih ribnikov in koliko se izdeluje ribnikov s folijo.

Razlog tiči predvsem v:
-fiksni ribniki so nad velikostjo 1000l mnogo dražji, kot ribnik izdelan s folijo
-fiksni ribniki so omejeni z velikostjo (do pribl. 3000l)
-pri manjših velikostih so omejeni tudi z globino (45,50,60cm), kar je definitivno premalo za prezimovanje rib
-fiksni ribnik ima sila nehvaležno narejen zunanji rob, ki ga zelo težko dekorativno obdelamo
-fiksni ribnik je fiksen in ga ne moremo oblikovati po lastnih željah ali celo spremeniti, če se čez čas naveličamo oblike ribnika.

Prednosti je sicer manj, a jih bom vseeno napisal.
-fiksni ribnik je zagotovo odpornejši kot folija
-montaža sicer skriva par strokovnih prijemov, a če te osvojimo, je njegova montaža lažja, kot pri foliji
-fiksni ribnik je cenejši, a le pri izvedbi ribnika manjše velikosti (pribl. do 1000l)

Roby






 
05.02.2007 | objavil: Robi | Število ogledov: 10
 


©2018 www.akvarij.com servis, prodaja in vzdrževanje akvarijev ter ribnikov | Vse pravice pridržane.
Kontakt: 041 697 116 [Robert Leitinger] | e-pošta: info@akvarij.com
Smo: 18.5.2024, 1:52:2 | obiskovalec številka: 6829471 | Izdelava spletne strani in gostovanje www.sloHost.net
facebook